Napsali o nás…

Do větru – Myšlenky do větru

FT Records, 2006, tt.: 52:00

Svitavská skupina Do větru se pohybuje někde mezi folkem, rockem a popem v takovém příměru, že váhám mezi označením folkrock a popfolk. Jejich první zcela oficiální nosič přináší 16 skladeb, které prokazují, že si kapela kolem kytaristy, trombonisty, zpěváka a základního autora Lukáše Moravce dokáže napsat příjemné aranže, vystavět pro jednotlivé písničky náladový základní půdorys, a že si ve studiu dokáže uhlídat, aby jim to dohromady tikalo jako hodinky. Z celkového dojmu voní spíš latina než blues, dívčí vokály znějí hezky, spodek šlape přesvědčivě a člověk má nejasný pocit, že se tam určitě v textu mihlo pár zajímavých sloganů a hezkých obrazů. Bohužel jejich zajímavost byla přesně taková, že si je (alespoň v mém případě) nevybavíte, dokud nezazní začátek dotyčné písně znovu.

Jiří moravský Brabec

Trombón a elán

Do větru: Hudba dohrává.

Vlastním nákladem. Celkový čas 28:33

Mladá svitavská folková kapela Do větru vydala vlastním nákladem devět písniček. Je to muzika chytrá, nápaditá a zaručeně si je zapamatujete podle toho, že v několika skladbách nasadí trombón (který paradoxně používá jako druhý nástroj hráč na elektrickou kytaru Lukáš Moravec. Oba nástroje přitom ovládá velmi dobře). Jinak najdete v instrumentáři klasiku – elektrická a akustická kytara, perkuse, dívky občas s flétnou a překvapivě jedna u baskytary. Na repertoáru se podílí čtyři z pěti členů souboru, jde o náladové písničky, záznamy stavů a pocitů. Zpívá jich všech pět. Poslouchají se hezky, vzhledem k tomu, že mohu srovnávat s živým vystoupením, řekl bych, že jsou zde nahráni někdy až moc ukázněně. Ale je to víc než jen solidní příslib, že se někde klube dobrá kapela. Je to prostě dobrá kapela.
Jiří moravský Brabec

Myšlenky do větru

Nové album svitavských Do větru

Svitavská skupina Do větru vydala u brněnského vydavatelství FT Records své druhé CD Myšlenky do větru. Album obsahuje především autorskou tvorbu kytaristy, trombonisty a zpěváka Lukáše Moravce, v menší míře je na něm autorsky zastoupen kytarista a zpěvák Martin Křeček a na některých textech se podílely flétnistka a zpěvačka Lenka Houserová a bývalá členka skupiny Veronika Plívová. Do větru hrají folkrock s výraznými prvky jazzu a latinskoamerické hudby. Jejich hudba je výjimečná především díky trombónu Lukáše Moravce a výborným bicím Jaroslava Rojara.

Milan Tesař, 24.5.2006